Život v panelovém domě má spoustu výhod, ale jsou také věci, které úplně příjemné nejsou. My jsme se v anketě ptali lidí, kteří žijí na mosteckých sídlištích, co je trápí.
Mezi nejpalčivější problémy patřili neplatiči, kteří se dostali do insolvence či exekuce.
Setkali jsme se například s konkrétním případem v panelovém domě, ve kterém se dlouhodobý neplatič dostal do insolvence. Jeho dluhy na nájemném a službách se pak rozpočítaly na všechny obyvatele domu.
„Prakticky jedinou možností je v tomto případě důsledně a včas vymáhat vzniklé dluhy. U dlužníků doporučuji hlídat insolvenční rejstřík, aby
SVJ nebo družstvo jako věřitelé mohli včas svoji pohledávku přihlásit,“ říká odbornice na bytové právo Zuzana Juppová.
To mohou zajišťovat například společnosti, které družstva spravují.
Podle ní je také dobré vědět, že za určitých okolností mají SVJ při rozdělování výtěžku při zpeněžení majetku dlužníků přednost před ostatními věřiteli.
„Stejná přednost do jisté míry platí i v exekučním řízení. Doporučuji proto komunikovat s insolvenčním správcem či exekutorem. V každém případě je však nutné reagovat včas,“ dodává právnička.
Preventivně bohužel s dlužníky nelze podle Zuzany Juppové dělat prakticky nic. Pokud ale mají členové družstva podezření na někoho, kdo dlouhodobě neplní své závazky, je třeba se dohodnout například na hlídání insolvenčního rejstříku či exekucí.
„V některých případech mohou i v tomto pomoci společnosti spravující agendu družstev nebo SVJ.“ uzavírá odbornice.
Nevíte si rady s dlužníky a neplatiči ve svém domě? Obraťte se na nás a rádi vám pomůžeme!