Panelové domy – žije v nich zhruba třetina Čechů a najdete je snad v každém větším městě, ale často i na vesnicích. Někteří si je nemohou vynachválit, jiní by se do nich nikdy neodstěhovali.
První vznikaly po 2. světové válce a původně se jejich autoři domnívali, že vydrží zhruba 30 let. Postupně ale odborníci na životnost panelových domů názor změnili a dnes není výjimkou, že předpovídají jejich dlouhověkost – i 100 let.
Nejstarší panelový dům v Česku stojí v pražských Ďáblicích. Letos oslavuje neskutečných 64 let a má se stále čile k světu.
Budova se začala stavět v roce 1953 jako první pokusná celopanelová budova.
Obyvatelé se do něj nastěhovali o dva roky později. Dům s číslem popisným 771 v ulici U Prefy stále stojí a bydlí v něm lidé. Je ale pravda, že musel projít rekonstrukcí.
Když inženýři vymýšleli konstrukce panelových domů, předpokládali, že jejich životnost bude zhruba 30, maximálně však 50 let.
Pokud by tomu tak mělo být, většina českých měst – včetně Mostu – by již nyní byla bez původních panelových domů. Ty se sice začaly stavět již v 50. letech minulého století, hlavní boom však spadal do 70. a 80. let.
Naopak po roce 1989 se výstavba panelových domů u nás zcela zastavila a betonárky se vrhly na jiné produkty, jako například venkovní dlažbu nebo ploty.
V současné době mnozí odborníci předpokládají, že by panelové domy – pokud se budou řádně udržovat – mohli v pohodě sloužit svým obyvatelům až 100 let. A dodávají: „Beton je prostě beton“.
Důležité podle stavebníků je, aby procházely pravidelnou kontrolou a případnými rekonstrukcemi.
Ty započaly především v 90. letech a na přelomu století. Mnoho panelových domů je zateplených, má vyměněná okna.
Co však mnohé panelové domy ještě čeká, je především výměna či rekonstrukce tzv. vnitřků – tedy rozvodů elektřiny, vody, topení a podobně. Každopádně, panelové domy budou ještě pár desítek let svým obyvatelům dobře sloužit.
Už i Váš panelový dům prošel rekonstrukcí? Jak se Vám v něm žije?